Optické signály PO

Signály pro dodávku vody nebo pro varování můžeme provádět bez slovního doprovodu. Signály provádíme vždy pravou rukou a za snížené viditelnosti pomocí svítilny. Signály na požářišti v případě, že není např. pro zakouření vidět osobu, které chceme signál předat, se dají předávat  i pomocí lana.

• 1. Signál „VODU!“ se provede jedním trhnutím lanem, trhnutí se může  v rozmezí 10 až 15 vteřin opakovat. V tomto případě znamená signál žádost o zvýšení tlaku.
  • 2. Signál „VODU STAV!“ se provede dvojím trhnutím lanem, trhnutí     se může v rozmezí 10 až 15 vteřin opakovat.
  • 3. Signál „NEBEZPEČÍ! VŠICHNI ZPĚT!“ se provede několikerým, rychle  po sobě jdoucím trhnutím lanem. Pokud je použit tento signál (ať již předaný lanem, opticky nebo třeba radiostanicí, všichni odloží nářadí    a urychleně se přesunou na bezpečné místo.