Morseova abeceda

Morseova abeceda je způsob převodu písmen a znaků na sekvenci dvou různých signálů (dlouhý a krátký), tak aby se dala zakódovaná zpráva jednoduše přenést pomocí telegrafního systému.
K přenosu zprávy zakódované pomocí morseovky je možné použít jak akustický signál (píšťalka), tak i elektrický signál (telegraf) nebo optický signál (praporky, záblesky světla).
Rychlost komunikace se pohybuje od 60 do 250 znaků za minutu. Kód byl optimalizován tak, aby nejfrekventovanějším písmenům (v angličtině) odpovídaly nejkratší sekvence teček a čárek. Proto má nejfrekventovanější anglické písmeno E kód "."
Morseovu abecedu vymyslel vynálezce, sochař a malíř Samuel Morse. Původní abecedu zdokonalil v roce 1918 jistý Philips, který v podstatě vytvořil současnou podobu abecedy a sjednotil tehdy americkou a anglickou verzi kódu.