Výlet pro malé hasiče, rodiče a členy sboru (So) - pro špatné počasí se nekonalo

3.5.2014

Předpokládaný program zájezdu:

• odjezd v 8 hodin Živanice
  • hasičské muzeum Přibyslav
  • oběd v Krčmě U rytíře Střely Krucemburk
  • rozhledna Bára II (Slatiňany)
  • Kočičí hrádek, lanové centrum

Hasičské muzeum Přibyslav

V prostorách renesančního zámku rozšířeného a upraveného v 18. stol. je umístěna stálá výstava Historie požární ochrany. V 15 sálech jsou představeny nejstarší způsoby hašení, rozvoj hasičských spolků od poloviny 19. století, vývoj hasičských stejnokrojů a ukázky historické i současné techniky.Dále je možno navštívit síň mezinárodní spolupráce zemí CTIF s hasičskými stejnokroji z různých zemí světa nebo regionální výstavu Přibyslavsko (tzv. Žižkova síň; archeologie, repliky husitských zbraní, kroje, předměty denní potřeby).

Rozhledna Bára

se nachází na severozápadním hřbetu vrchu Hůra, kóta 403 m n.m., západně od Slatiňan, sv. obce Rabštejnská Lhota. Vrch Hůra náleží Sečské vrchovině. Rozhledna stojí nedaleko křemencového skalního útvaru Čertův hrádek, poblíž starého lomu na křemenec.

Kočičí hrádek

V jihozápadní části zámeckého lesoparku se nachází dětmi oblíbený Kočičí hrádek. Je to miniatura hradu, kterou koncem devatenáctého století nechala v lese za slatiňanským parkem postavit kněžna Vilemína Auerspergová. Hrádek vzbuzuje mezi současnými návštěvníky hlavně dětmi stejné nadšení, jako u malých potomků rodiny Auerspergů.